985 – ALARMOWY NUMER RATOWNICTWA MORSKIEGO

Pomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest operatorem całodobowego bezpłatnego numeru alarmowego 985.
Do tej pory w celu wezwania ratowników trzeba było skorzystać z numeru 58 73 58 112 lub z ogólnego numeru alarmowego 112. Oba numery działają jak dotychczas. Zaletą numeru 985 jest możliwość natychmiastowego połączenia się bez konieczności długiego oczekiwania. Połączenia można wykonywać z każdego telefonu, nawet z komórkowego bez włożonej karty SIM. Zgłoszenia są przyjmowane z terenu wszystkich gmin i miast województwa pomorskiego, położonych na wybrzeżu morskim .

Zgłoszenia przyjmują przez całą dobę na zmianę operatorzy, którzy dyżurują w siedzibie Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w gdyńskiej marinie. Po odebraniu zgłoszenia natychmiast uruchamiają grupę interwencyjną ratowników wodnych, jeśli zgłoszenie dotyczy akwenu morskiego – powiadamiają Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni ( bezpośredni telefon 58 661 01 97).

 • Zasady korzystania z numeru 985 są takie same jak w przypadku każdego numeru alarmowego:
  – należy podać informację czy zagrożone jest czyjeś życie;
  – określić miejsca zdarzenia (przy zdarzeniach na wodzie szczególnie trudne, podajemy co widzimy, jakie charakterystyczne elementy są w zasięgu naszego wzroku), liczbę poszkodowanych i ich stan;
  – nie można rozłączać się do czasu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez odbierającego;
  – numer telefonu zgłaszającego identyfikowany jest automatycznie, zgłoszenie jest nagrywane;
  – fałszywe zgłoszenia są ścigane.