Bezpiecznie nad wodą

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Bezpieczeństwo nad wodą-ratownik wodny radzi

Bezpieczeństwo nad wodą  – to najważniejsza rzecz podczas wakacji. Lato to okres beztroskich wyjazdów urlopowych. Statystyki policyjne są jednak nieubłagane i pokazują, że tego lata w Polsce utonęło już prawie 176 osób. Główną przyczyną utonięć niezmiennie pozostaje brawura, picie alkoholu oraz zażywanie innych używek. Zdarza się, że mimo przezorności nad wodą możemy stać się świadkiem tonięcia innej osoby. Co wtedy zrobić? Na wszystkie Wasze pytanie odpowie doświadczony ratownik wodny i  MSW– Piotr Sypnik.

Jak zachować się, gdy ktoś tonie?

Osoba cywilna bez przeszkolenia nie powinna podejmować samodzielnych prób ratowania tonącego. Nawet doświadczony i doskonale przeszkolony ratownik nie wchodzi do wody bez zabezpieczenia. Należy więc niezwłocznie zawiadomić ratownika wodnego, kiedy widzimy, że ktoś się topi. Na plaży strzeżonej można to zrobić osobiście, na niestrzeżonej natomiast telefonicznie, podając informacje dotyczące położenia, dojazdu i opisu sytuacji.

Jeśli na plaży znajdują się koła ratunkowe, można rzucić je poszkodowanemu, nie opuszczając jednak linii brzegowej, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Dlaczego nie należy wskakiwać do wody samemu?

  1. Jeśli jesteśmy sami i pójdziemy do wody, tracimy kontakt z ratownikami, którzy mogą mieć problem z dotarciem na miejsce zdarzenia.
  2. Osoby tonące panicznie chwytają ratownika, co utrudnia utrzymanie się na powierzchni wody. Dlatego lepiej podać środek asekuracyjny, niż samodzielnie wchodzić do wody. Nigdy nie wiemy też, czy nie złapie nas skurcz lub czy sami nie zachłyśniemy się wodą.
  3. Prądy wodne mogą spowodować, że stracimy z oczu brzeg, co może sprawić, że wpadniemy w panikę.

Jakie wybierać numery alarmowe?

Do wyboru mamy 3 opcje:

  • 112 – standardowy numer alarmowy,
  • 984 – alarmowy numer ratownictwa wodnego,
  • 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą.

W Internecie można również szybko znaleźć bezpośredni numer do pobliskiego oddziału WOPR.

(ze strony https://twojratownik.pl/bezpieczenstwo-nad-woda/